сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Сколари: Бразил има обврска да ја освои светската титула

Селекторот на фудбалската репрезентација на Бразил, Луис Филипе Сколари е свесен дека домаќинот на престојниот Мундијал во Бразил има обврска да ја освои светската титула и дека само така може да им се одолжи на најверните фанови.

BRAZIL IMA OBVRSKA

Последни вести

Селекторот на фудбалската репрезентација на Бразил, Луис Филипе Сколари е свесен дека домаќинот на престојниот Мундијал во Бразил има обврска да ја освои светската титула и дека само така може да им се одолжи на најверните фанови.
“Секогаш кога Бразил игра на едно светско првенство, луѓето имаат такво очекување, Бразил да биде крунисан за нов светски шампион. Не, ние не чуствуваме некој екстра притисок. Така функционираат најверните фанови, така функционираат репрезентативците на Бразил. Колку побрзо се соочат со тој факт, толку ќе ни биде полесна работата. Знам дека постојано се коментира целата организација, изградбата на стадионите. Знам дека не се среќни фановите на Бразил. Ќе ја вратиме насмевката на нивните лица само ако ја освоиме светската титула. Фудбалската игра во Бразил е религија и тој притисок кој го чуствуваме е добар за моите фудбалери. Постојано се потцетуваме каква е нашата цел и не смееме да заборавиме во ниту еден момент”, изјави Сколари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести