петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Скопјани ќе собираат средства за настраданите од поплавите

384890

Поврзани вести

На плоштадот Македонија утре со почеток од 12 часот на пладне ќе се одржи хуманитарен собир, инициран од група граѓани, со цел да се соберат што е можно повеќе донации за нашите соседи погодени од поплавите.

На Фејсбук страната посветена на овој настан, се повикуваат сите оние кои се во можност утре да дојдат и да донираат што можат.

-Ги замолуваме хуманите граѓани на Р. Македонија кои се во можност да донираат било што: облека, куќни апарати, постелина и слични потребни работи за секојдневен живот за да им помогнеме на нашите соседи од Србија кои доживеаја страшна катастрофа и го изгубија покривот над глава, се вели во описот на групата.

Доколку и вие можете да одвоите нешто и со тоа значително да им помогнете на нашите соседи во Србија, тоа може да го донирате утре во закажаното време.

Настанот ќе трае до 17:00 часот, по што собраните материјали ќе се пренесат до погодените подрачја.

Еве дел од работите кои се потребни:

Флаширана вода, конзервирана храна, храна за бебиња, адаптирано млеко, пелени и секаква козметика за бебиња, храна за лица со посебни медицински потребни (пример – дијабетичари), прибор за прва помош (завои, гази, антисептици), тоалетна хартија, сапун, паста за заби, женски хигиенски производи, свеќи, пластичен прибор за јадење за еднократна употреба, јажиња, алат, лопати, маски за прашина, ќебиња, постелина, облека, обувки, вреќи за спиење, секаков вид мебел, кујнски апарати…

Доколку сакате да се приклучите кон групата, тоа може да го сторите ТУКА.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести