вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Скопјанка им се приклучила на џихадистите од ИД

Девојката заминала без знаење на нејзините родители, а како што пренесуваат албанските медиуми во земјава, таа раскажала дека е во редовите на Исламската држава (ИСИС) во Ирак.

ISIS-ALL-WOMEN-BRIGADE-e1405503487384-890x395

Последни вести

25-годишна девојка од Скопје се приклучила на џихадистите од Исламска држава.

Девојката заминала без знаење на нејзините родители, а како што пренесуваат албанските медиуми во земјава, таа раскажала дека е во редовите на Исламската држава (ИСИС) во Ирак.

Повеќе од три месеци таа се наоѓа на боиштата во ова арапска земја, а со нејзината фамилија од Скопје комуницира преку интернет.

Од почетокот на војната во Сирија животот го загубиле дестина Албанци од Македонија, откако доброволно заминале да војуваат во оваа земја.

Најчитани вести