петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Скопје до 2020 година ќе добие пречистителна станица

Градот Скопје цврсто стои на определбата за најбрзо можно реализирање на проектот за изградба на пречистителна станица за третман на отпадните води и очекува дека во периодот до 2020 година во соработка со Владата на Република Македонија ќе успее во изнаоѓањето начини за обезбедување финансиски средства за почнување на изградбата“, посочи градоначалникот Коце Трајановски.

koce

Последни вести

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири и претставникот на компанијата ЕГИС Еау од Франција Бруно Оливие, денеска потпишаа Меморандум за разбирање за изработка на студија за финансирање, изградба и работа на пречистителна станица за отпадни води за Скопје.
Изработката на студијата е финансиски поддржана од Фондот за студии и помош во приватниот сектор – ФАСЕП и француската Влада во висина од 729.000 евра.

– Изградбата на пречистителна станица за отпадни води претставува врвен приоритет на Градот Скопје, што е евидентно од повеќегодишното ангажирање на Градот кој во соработка со Владата на Република Македонија и надлежните министерства посветено работи во насока на обезбедување средства и потребни ресурси за реализација на овој исклучително значаен проект. Доказ за тоа се веќе остварените проекти, но и активнотото учество во обезбедувањето на потребната документација, податоци и подготовка на апликацијата пред Европската унија за обезбедување средства преку ИПА фондовите за  изработка на техничка документација за реконструкција и проширување на градскиот канализациски систем, негова изградба и секако за изградба на самата пречистителна станица. Градот Скопје цврсто стои на определбата за најбрзо можно реализирање на проектот за изградба на пречистителна станица за третман на отпадните води и очекува дека во периодот до 2020 година во соработка со Владата на Република Македонија ќе успее во изнаоѓањето начини за обезбедување финансиски средства за почнување на изградбата“, посочи  Трајановски.

Изработката на Студијата  се очекува да трае 48 недели,  ќе опфати неколку поглавја, а нејзините автори ќе ги консултираат  сите заинтересирани страни преку многубројни работилници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести