петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Скопје меѓу поевтините градови за живеење, Лондон најскап

Скопје пак се најде на дното на листата, меѓу Техеран, Гвадалахара, Дака, Мумбаи и Каиро.

skopjeee

Поврзани вести

Лондон е најскап град за живеење во светот, а од 193, Скопје се најде на 178 место на листата на „Ekspatistan”, која се занимава со споредување на трошоците на живот во светски градови.

Месечна кирија за стан во Лондон во просек е околу  4250 долари,а  за месечен билет за јавен превоз граѓаните трошат околу 215 долари.

Во листата на пет најскапи градови се најдоа Осло, Женева, Цирих и Њујорк. За споредба се земени цените на храната, лековите, превозот, месечната кирија…

Скопје пак се најде на дното на листата, меѓу Техеран, Гвадалахара, Дака, Мумбаи и Каиро.

lista

На дното на листата најскапи градови се рангирани Каракас во Венецуела, па Калкута, Хидерабад, Пуна и Мадрас во Индија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести