петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Скопје високо на листата на топ туристички дестинации меѓу Швеѓаните

skopje

Последни вести

Многумина Швеѓани патуваат на исти места и во исти земји од година во година, но многумина откриваат и нови туристички дестинации.

Скопје лани се искачи високо на листата на популарни туристички дестинации меѓу Швеѓаните, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Швеѓаните во текот на 2013 година пребарувале двојно повеќе патувања за Скопје во споредба со 2012 година, покажуваат сумираните податоци на популарниот туристички сајт „Skyscanners“.

„Во текот на изминатата година видовме зголемено интересирање за регионот на Балканот. Многумина Швеѓани веќе ја имаат откриено Хрватска, но сега вниманието е насочено и кон Македонија како туристичка дестинација“, истакнува во прес-соопштение Аника Јансон, нордиски шеф при „Skyscanners“.

Аника Јансон укажува дека пребарувањата меѓу патувања кон помалку популарни престолнини се зголемува, а што, според нејзино мислење, се должи на тоа што Швеѓаните избираат повеќе „врз база на дебелината на паричникот и слободните денови во календарот“.

Скопје, Даблин, Хамбург, Манила, Техеран, Измир, Канкун, Сплит, Бризбејн и Кејптаун се десетте градови за кои во Шведска лани најмногу се зголемиле туристичките пребарувања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести