Македонија

Скопската обиколница, од утре до петок затворена за сообраќај

Скопската обиколница, од утре до петок затворена за сообраќај
Скопската обиколница, од утре до петок затворена за сообраќај

Продукциската куќа „CHIC FILMS” и МАНУФАКТУРА продукција известуваат дека обиколницата околу Скопје (делница 3, автопат 2, кл.„Хиподром“-кл.„Сарај) од утре до петок, во периодот од 5 до 18 часот,  ќе биде затворена за сообраќај заради потребите на снимањето на францускиот филм „A FOND”, потсетува АМСМ.

Останати вести од Македонија

Македонија

ФИФА само ги предупреди Шаќири и Џаха, по 5.000 франци казна за Лихтштајнер, Кокеза и Крстајиќ Меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА им одреди парична казна од по 10.000 швајцарски франци на швајцарските репрезентативци Гранит Џака и Џердан Шаќири поради неспортско однесување на натпреварот со Србија, додека нивниот капитен Штефан Лихтштајнер како и српските претставници се казнети со по 5.000 франци. Џака и Шаќири се казнети поради покажување на албанскиот двоглав орел во текот на прославувањето на погодоците против Србија со кои направија пресврт и ја совладаа (2:1), иако некои медиуми пишуваа дека ќе добијат барем два меча неиграње поради политичко асоцирање и провоцирање. ФИФА, исто така, го казни и Српскиот фудбалско сојуз со 54.000 швајцарски франци „поради непримерени транспаренти и пораки“ на српските навивачи, додека претседатело на сојузот Славиша Кокеза и на селекторот Младен Крстајиќ добија казна од по 5.000 франци поради коментари на судењето. Тие се жалеа на критериумот на германскиот судија Брих во доделувањето на жолтите картони, а особено што не сакаше да го консултира ВАР системот при фаулот на Митровиќ во швајцарскиот шеснаесетник при резултат 1:1. ФИФА објави и казна за Аргентинската фудбалска асоцијација (AFA) од 90.000 франци поради неспортско однесување на нивните навивачи на дуелот со Хрватска. Аргентинците фрлале петарди, упатувале хомофобни пораки, а на стадионот нападнаа и група хрватски навивачи, додека самиот сојуз е казнет бидејќи аргентинските репрезентативци не се појавиле на вообичаената прес-конференција.