среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Скопската Зоолошка ќе добие пингвини

До Нова Година се очекува во Скопје да пристигнат морски лавови и фламинго.

pingvini

Последни вести

Зоолошката градина во Скопје ќе добие нови жители, пингвини. Од идејното решение за нивното живеалиште ќе зависи колку пингвини ќе бидат донесени од Виена. Пингвини ќе бидат прилагодени на европските услови на живот. Ќе живеат во мали пештери, а преку ден ќе бидат надвор.

До Нова Година се очекува во Скопје да пристигнат морски лавови и фламинго.

Засега нема најави за изградба на нови и реконструкција на стари живеалишта во зоолошката. Проектот од пред неколку години за изградба на аквариум и терариум на местото на старото живеалиште на дивите мачки и на змиите,  се’ уште е статус кво, а главен проблем, како што велат од Зоолошка, се финансиите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести