петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Скршена спомен плочата на Мара Бунева

Непознати лица ја скршија спомен- плочата, која што во чест на Мара Бунева, беше поставена во центарот на Скопје

mara buneva

Поврзани вести

Само неколку часа откако беше поставена спомен плочата на Мара Бунева, истата беше искршена од непознати лица.

Синоќа околу 21 часот во Министерството за внатрешни работи телефонски било пријавено е дека е искршена спомен- плочата на Мара Бунева, по што полициска екипа веднаш излегла на местото на настанот и презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Претходно, во центарот на Скопје на кејот на Вардар, во организација на Бугарскиот културен клуб, беше поставена спомен- плоча во чест на Бунева. На поставувањето на сомен- плочата и’ претходеше панихида во црквата „Свети Димитрија“.

Денеска се навршуваат 86 години од атентатот што го извршила Мара Бунева врз српскиот државен обвинител Велимир Прелиќ во Скопје, по што се самоубила.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести