сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Слаб интерес на нашинците во Германија за избор на претседател

Најголем одглас имало во Берлин каде од 200 регистрирани, правото на глас го оствариле 82 македонски државјани. Во Минхен од евидентираните 174 лица се изјасниле 65, а најмала излезеност имал во Бон: од запишаните 127 лица гласале само 25 лица

0,,17562948_303,00

Поврзани вести

Во тритте дипломатско-конзуларни претставништва на Македонија земјава во Германија, за претседател на земјава вчера гласале само 172 лица, а биле пријавени 501 лице, пишува Дојче Веле.

Вчера за првпат во историјата на самостојна Македонија, за идниот претседател гласаат и граѓаните од дијаспората кои се на привремен престој – работа, студии и слично.

Најголем одглас имало во Берлин каде од 200 регистрирани, правото на глас го оствариле 82 македонски државјани. Во Минхен од евидентираните 174 лица се изјасниле 65, а најмала излезеност имал во Бон: од запишаните 127 лица гласале само 25 лица, пренедува Дојче Веле.
Изборниот материјал во текот на денешниот ден ќе биде доставен до Државанта изборна комисија преку дипломатска пошта.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести