вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Слаб земјотрес регистриран во регионот на Косјериќ

zemjo

Последни вести

Во српскиот регион Косјериќ ноќеска во 1:21 часот по локално време регистриран е земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтеровата скала, кој беше втор потрес, откако претходно земјотрес со интензитет од 4,6 степени го погоди овој западен српски град, јави Танјуг.

Републичкиот сеизмолошки завод соопшти дека интензитетот на вториот земјотрес во епицентарот е проценет на три до четири степени според Меркалиевата скала.

Земјотересите со оваа јачина не можат да предизвикаат оштетување на објектите во епицентралната област

Најчитани вести