петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Славјанск: Жртви и ранети во судирите

slavjansk

Поврзани вести

Во текот на операцијата на украинските специјални сили во Славјанск повеќе лица загинаа, а има и ранети, соопштило украинското Министерство за внатрешни работи, наведувајќи дека жртви има и од двете страни.

Министерот Арсен Аваков, навел дека загинал еден, а ранети се неколку припадници на украинските сили и дека се’ уште не може да се прецизира бројoт на загинати и ранети на страната на демонстрантите.

„Сепаратистите почнаа да се бранат користејќи човечки штит“, напишал Аваков, на својот „Фејсбук“ профил.

Украинските сили за безбедност започнаа акција против проруските групи кои во Славјанск, ја зазеле зградата на полицијата и Државната безбедност, а министерот Аваков предупредил дека жителите на тој град да не излегуваат на улиците подари ризикот од избивање нови судири.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести