петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 49

Следниот месец пресуда за Радован Караџиќ

Судскиот совет на Хашкиот трибунал во случајот против Радован Караџиќ објави дека ќе ја изрече пресудата на 24- ти март, пренесува РТС.

karadzic-hag

Последни вести

Судскиот совет на Хашкиот трибунал во случајот против Радован Караџиќ објави дека ќе ја изрече пресудата на 24- ти март, пренесува РТС.

Во одлуката на судскиот совет, што ја потпиша судијата О – Гон Квон се наведува дека пресудата ќе биде соопштена во 14 часот.

Во завршните зборови, во октомври 2014-тата обвинителството побара Караџиќ да биде прогласен за виновен по сите точки од обвинението и казнет со доживотен затвор, додека Караџиќ кој се бранеше сам, побара да биде ослободен од вина.

Караџиќ беше уапсен во јули 2008-мата година по повеќегодишно криење под лажен идентитет, а недела дена подоцна беше испорачан на Хашкиот трибунал.

Според обвинението, тој се товари за геноцид, ликвидации, казнувања, депортација, нехумани акти и други злосторства кон несрпското население во БиХ, за време на војната во таа земја.

Најчитани вести