вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 45

Следниот самит на НАТО e во 2017 година во Брисел

Лидерите на НАТО на самитот во Полска вчера одобрија испраќање по четири меѓународни баталјони, односно околу илјада војници во Полска, Литванија, Летонија и Естонија како и романско-бугарска бригада во црноморскиот регион.

0409-6

Последни вести

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави денеска дека следниот самит на Алијансата ќе се одржи во 2017 година во Брисел.

Тој најави дека следниот самит ќе се одржи во седиштето на НАТО во Брисел чие реновирање е во тек, а ќе биде готово до следната година.

Лидерите на НАТО на самитот во Полска вчера одобрија испраќање по четири меѓународни баталјони, односно околу илјада војници во Полска, Литванија, Летонија и Естонија како и романско-бугарска бригада во црноморскиот регион.

Најчитани вести