Македонија

Следува период на стабилно време со ниски утрински температури

Следува период на стабилно време со ниски утрински температури

Променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен, а попладне и во ноќните часови повремено засилен северен ветер. Максималната температурата ќе биде во интервалот од 12 до 18 степени.

Утре во утринските часови ќе има слаб локален дожд, а во текот на денот ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди. Ќе дува умерен, на места засилен северен ветер кој на моменти ќе достигнува брзина од околу 70 км/час. Потоа следува период на стабилно време со ниски утрински температури и постепен пораст на дневните температури.

Агрометеоролошка препорака: Сувото и стабилно време во наредната седмица ќе овозможи дособирање на останатиот род од нивите, најизразено кај виновата лоза кај која интензивно се берат винските сорти грозје, па градинарството на отворено и овоштарството. Ниските но сепак позитивни утрински температури не предизвикуваат никакви штети кај културите.