четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 16

Слободата на Архиепископот Јован услов на СПЦ за дијалог со МПЦ

Во текстот уште е предочено дека српската страна никогаш не ја повлекла пружената рака за разговор, но условот е добро познат – Прекин на прогонот и слобода за архиепископот Јован.

jovan1

Поврзани вести

Белградскиот весник „Вечерње Новости“, објави текст којшто се осврнува на случувањата поврзани со црковниот живот во Р. Македонија. Содржината предизвика интерес и беше пренесена во повеќе балкански медиуми. Во текстот се вели дека после 12 години, во Скопје постои желба повторно да се разговара, а тоа го потврдил токму како што пишуваат српските медиуми неканонскиот поглавар Стефан.

Имено, во текстот се посочува дека неканонскиот поглавар Стефан ќе испрател писмо до Цариград, Москва и Белград за продолжување на разговорите за враќање на МПЦ во Православието, бидејќи црквата на г. Стефан ја нема во диптихот на црквите, та следствено, таа црква не ја сметаат за православна!

Во текстот уште е предочено дека српската страна никогаш не ја повлекла пружената рака за разговор, но условот е добро познат – Прекин на прогонот и слобода за архиепископот Јован.

Во СПЦ потсетуваат дека во Р. Македонија канонски дејствува Охридската Архиепископија, која има автономија и која е единствената призната православна Црква во Р. Македонија, но која за власта во Скопје е предмет на постојан прогон!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести