сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Слободни 6.016 работни места во вториот квартал

pad

Последни вести

Во Македонија во вториот квартал годинава имало 6.016 слободни работни места, објави денеска Државниот завод за статистика.

Најголем број слободни работни места, 1.629, има во групата занимања ракувачи и составувачи на машини и постројки.

Вардарскиот регион има највисока стапка на слободни работни места, која изнесува 2.06 проценти.

Деловните субјекти со број на вработени од 3 до 9 имаат највисока стапка на слободни работни места од 1,73 проценти

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести