понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Словачка избира претседател

Оваа битка ја бијат вкупно 14 претседателски кандидати

izbori slovacka

Поврзани вести

Жителите на Словачка денеска го избираат четвртиот претседател на Републиката, бидејќи на средината на јуни му истекува мандатот на актуелниот шеф на државата, Иван Гашпарович.

За оваа позиција се борат 14 кандидати, а според анкетите најголеми изгледи за победа има актуелниот премиер, Роберт Фицо, на кого опозицијата му забележува дека со својата партија сака да ја приграби целата власт.

Иако од почетокот на кампањата Фицо се смета за апсолутен фаворит, стравот кај гласачите од неговата преголема доминација му донесе поддршка на неговиот противкандидат, Андреј Киска, ново политичко лице и милионер, филантроп кој во 2006-та година основал хуманитарна организација за помош на семејствата кои имаат болни деца.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести