недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Словачка не отстапува од ставот за непризнавање на Косово

Словачкиот амбасадор во Белград, Јан Варшо, денеска изјави дека ставот на официјална Братислава околу непризнавањето на Косово како самостојна држава останува непроменет.

dp1_0

Поврзани вести

Словачкиот амбасадор во Белград, Јан Варшо, денеска изјави дека ставот на официјална Братислава околу непризнавањето на Косово како самостојна држава останува непроменет.

„И покрај многуте шпекулации кои излегоа во јавноста, Словачка не го промени своето мислење и понатаму останува на стариот став дека нема да го признаеме Косово како самостојна република“, рече Варшо.

Варшо вели дека претседателот на Владата и шеф на словачката дипломатија, Мирослав Лајчак, при неодаменшната посета на Белград, ја потврдил позицијата околку непризнавањето на Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести