вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Словачкиот претседател ќе ја дели платата со сиромашните

Мојот план е да им се обратам на најголемите добротворни организации и од нив ќе побарам да ми дадат информации за семејства кои се борат со судбината и за кои државата не може да се грижи и ним да им се дели мојата плата, рече Киска, кој е основач токму на две добротворни организации.

kiskaa

Поврзани вести

Бизнисменот и филантроп Андреј Киска, кој победи на претседателските избори во Словачка, во март, а кој на функцијата ќе стапи на 15 јуни, потврди дека неговата плата ќе ја дели на семејства кои се нашле во тешка финансиска ситуација, јави дописникот на МИА од Прага.

„ Мојот план е да им се обратам на најголемите добротворни организации и од нив ќе побарам да ми дадат информации за семејства кои се борат со судбината и за кои државата не може да се грижи и ним да им се дели мојата плата“, рече Киска, кој е основач токму на две добротворни организации.

Идниот словачки претседател, потврди дека неговата сопруга ќе им се посвети повеќе на нивните деца, а не на функцијата прва дама, како што досега Словаците беа навикнати.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести