понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Словачкиот претседател се откажа од својата плата

andrej kiska slovacka

Поврзани вести

Милионерот Андреј Киска кој во саботата победи во вториот круг од претседателските избори во Словачка, се откажал од претседателската плата во текот на својот петгодишен мандат.

Киска на изборите освои 59,04 отсто од гласовите, а премиерот Роберт Фиц го надмина за над 20 отсто од гласовите.

Според тамошните медиуми, тој во предизборната кампања вложил толку голема сума на сопствени средства кои надминуваат износ кој што би го заработил додека е на претседателска должност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести