вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 61

Словенците кажаа „НЕ“ за истополовите бракови

slovenija

Последни вести

Словенците го отфрлија законот за истополовите бракови на вчерашното референдумско изјаснување, покажуваат прелиминарните резултати.

Според податоците на изборната комисија околу 63 отсто од избирачите гласале против законот со кој се дава право на истополови двојки да склучуваат брак и да посвојуваат деца, а 37 отсто го поддржале.

Резултатите уште не се конечни по пребројување на 96 отсто од гласовите, но не е за очекување дека ќе се промени нешто за крајниот резултат.

Најчитани вести