среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Словенечка делегација во посета на Прилеп

delegacija

Поврзани вести

Словенечка делегација од  областа на образовниот процес денеска го посети Прилеп. Повод на посетата беше имплентацијата на проектот „Твининг“  и воспоставување на меморандумот за соработка со средните општински училишта.

На средбата присутните  гости ги изразија позитивните искуства од начинот на ваквата образовна рамена нагласувајќи ја можноста за поделотворни  решенија  кои ќе бидат од заеднички интерес .  Овој проект се спроведува во повеќето земји од регионот и освен теоретското искуство го вклучува и практичниот начина на размена на искуства со што се воспоставуваат  професионално-деловни релации кои ќе овозможат поголеми резултати како во овразовниот процес така и во подоцнежниот развоен период.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести