понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Словенечки свештеник осомничен за педофилија

svestenik500

Последни вести

Словенечки свештеник e осомничен за сексуално злоставување на малолетничка на која и предавал веронаука. На 54-годишниот свештеник му одреден домашен притвор и воедно му е забранета работа со деца, соопштија денеска претставници на Католичката црква во Словенија.

За вакво дело се предвидува казна затвор од три до десет години, соопшти словенечката полиција.

Девојчето кое било сексуланозлоставувано од страна на свештеникот е на 15 годишна возраст.

Портапаролот на Коперската бискупија изјавил дека Црквата активно соработува со властите во врска со случајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести