сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Словенија бара кредит за санација на штетите предизвикани од мразот

Словенечката влада донесе одлука за пренасочување на 318 илјади евра од буџетските резерви како прва помош во отстранувањето на последиците од штетите.

postojna

Поврзани вести

Словенија ќе побара кредит од Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) и Европската инвестициска банка (ЕИБ) за санација на последиците од природната катастрофа предизвикани од мразот и снегот.

„И ЕБРД и ЕИБ имаат поволни кредити со доспевање и до 25 години, во случај на природни катастрофи,“ објасни министерот за економија Дејан Жидан и додаде дека пресметките за штетата од невремето ќе бидат познати за две недели.

Според него, најголемите штети се во шумите, на уличната и на железничката инфраструктура како и на електромрежата.

„Поради снегот, мразот и срушените дрвја затворени се 630 илјади километри шумски патишта, односно 93 отсто,“ изјави Жидан, додавајќи дека најголеми оштетувања на шумите има кај Крањ и Постојна.

Словенечката влада донесе одлука за пренасочување на 318 илјади евра од буџетските резерви како прва помош во отстранувањето на последиците од штетите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести