четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Словенија го гради вториот блок од нуклеарката Кршко

Доколку се изгради вториот блок, сопственик ќе биде „Ген- енергија“, компанија која управува со словенечкиот дел на нуклеарката Кршко.

krsko nuklearka

Поврзани вести

Словенија планира изградба на вториот блок од нуклеарката Кршко, а предлогот за тоа е составен дел од коалициониот договор кој што го подготвува владата на словенечката премиерка, Аленка Братушек.

Како што објавуваат тамошните медиуми, предвидено е референдумот за изградба на новиот блок да биде одржан пред завршување на редовниот мандат на актуелната влада, односно до 2015-тата година.

Советодавниот референдум за можната изградба на вториот блок, кој што би чинел околу 3,5 и четири милијарди евра, ќе се одржи бидејќи изградбата на другиот блок е предвидена со важечките планови за развој за Словенија до 2023-та година, но финансирањето на проектот е ставено под знак прашање, а се противат и невладините здруженија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести