понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Словенија ја презеде поранешната југословенска резиденција во Рим

Словенија денеска ја презеде зградата на поранешната југословенска резиденција во Рим, која и’ припадна во рамки на сукцесијата од 2006 година, соопшти словенечкото министерство за надворешни работи.

slovenija zname

Поврзани вести

Резиденцијата требаше да и’ ја предаде Србија на 31-ви август 2011-та година, но било задоцнето поради неподготвеноста да се предаде околното земјиште.

Спорот е надминат откако министрите за надворешни работи на Словенија и Србија, Карл Ерјавец и Иван Мркиќ, потпишале писмо за намера за решавање на ова прашање на заедничка седница на двете влади на втори октомври во Белград.

Резиденцијата на презела специјална комисија со која претседава генералниот секретар на министерството за надворешни работи, Томаж Кунстељ, која заедно со комисијата од Србија ја одредила конечната граница меѓу земјиштетот на резиденцијата и уште една зграда која останала во сопственост на Србија, со што е решено важно прашање за сукцесија на двете земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести