недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Словенија ќе приватизира повеќе компании од предвиденото

g_alenka-bratusek

Последни вести

До крајот на оваа година Словенија ќе заврши со приватизацијата на 14 претпријатија, а за два или три месеци ќе достави листа со уште компании чии средства ќе бидат продадени на приватни инвеститори, пренесе „АФП“ повикувајќи се на изјава на премиерот на земјата Аленка Братушек.

Изјавата следуваше по обидите на Словенија да ги поправи јавните финансии преку продажба на државни средства.

Братушек објасни дека владата ќе спроведе диференциран приод при приватизацијата на компаниите. Така, некои од државните компании ќе бидат приватизирани целосно, а други ќе продадат само партиции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести