петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Словенија не добила понуда од Србија за заеднички амбасади

Republic of Slovenia

Поврзани вести

Словенија не добила официјална понуда од Србија за создавање на заеднички амбасади на земјите од регионот, пишува денеска српскиот весник „Блиц“.

Реакцијата од словенечките власти следуваше по изјавата на српскиот министер за надворешни работи Иван Мркиќ, дека ваквата иницијатива ќе придонесе за намалување на трошоците.

Мркиќ посочил дека Србија упатила ваков предлог кон сите земји од регионот. Амбасадорот на Словенија во Белград, Франци Бут прецизирал дека не станува збор за заеднички дипломатски мисии туку за згради, во кој ќе има одделни амбасади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести