четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Словенија нема да бара финансиска помош од ЕУ

slovenija-zname

Поврзани вести

Економијата на Словенија ќе се опорави без европски помошен план, изјавила денеска премиерката Аленка Братушек за германскиот весник „Ди Велт“.

„По се изгледа дека успеавме да го изгасиме огнот. Сега мораме да развиеме долгорочна стратегија за земјата“, рекла Братушек. На прашањето дали Владата успеала да ја постигне целта да избегне потребата од меѓународна помош, Братушек одговорил потврдно.

премиерката признала дека земјата се’ уште мора да ги консолидира своите јавни финансии, но истакнала дека сака сама да одлучи како тоа да биде направено.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести