сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Словенија: Подобро продадете ги банките макар и за едно евро

Словенците сметаат дека е подобро банките во државна сопственост да се продадат по симболична цена, одошто товарот за докапитализацијата да падне врз даночните обврзници.

Slovenia's national flag flutters next to NLB building in Ljubljana

Поврзани вести

Повеќе од половина од Словенците сметаат дека банките во државна сопственост би требало да се продадат макар и по симболична цена, наместо да се докапитализираат со средствата од државата на сметка на даночните обврзници, покажа анкетата која ја објави љубљанско „Дело“.

За „Нова љубљанска банка“ (НЛБ), „Нова кредитна банка Марибор“ (НКБМ) и Абанка да се продадат „макар и по симболична цена од едно евро“ се сложиле 56 отсто од испитаниците, 22 од нив оцениле дека планот на владата банките да се докапитализираат со државни средства е најдобар, а 22 сметаат дека за докапитализација на банките треба да се побараат средства од европските фондови за стабилизација на еврото, покажала анкетата, која што била спроведена минатата година.

Според направените стрес тестови на словенечките банки потребни се околу 4,8 милијарди евра помош, при што државата сама ќе треба да ги докапитализира трите банки со повеќе од три милијарди евра, а во нив ќе се насоберат лошите кредити во висина од една петтина од националниот бруто домашен производ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести