петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Словенија со извоз покрила 98 отсто од увозот

Словенија успеала да ги урамнотежи увозот и извозот.

slovenija-zname

Поврзани вести

Словенија во 11-те месеци од минатата година извезла стока во вредност од околу 20 милијарди евра, а увозот изнесувал 20,4 милијарди евра.

Како што објави словенечкиот Завод за статистика, извозот во период од јануари до ноември минатата година изнесувал 19,998 милијарди евра, додека увозот бил 20,419 милијарди евра.

Дефицитот на трговската размена изнесувал 420,6 милиони евра, а покриеноста на увозот со извозот е 97,9 отсто. Извозот е зголемен за 2,2 отсто во однос на истиот период лани, а увозот го зголеми за 0,1 отсто.

Извозот во земјите членки на ЕУ изнесуваше нешто повеќе од 15 милијарди евра, а увозот 16,1 милијарди евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести