недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Словенија со поддршка за Тирк во трката за генерален секретар на ОН

Danilo Turk, Barbara Miklic

Поврзани вести

Словенечката влада ја поддржа намерата на поранешниот претседател Данило Тирк да се кандидира за генерален секретар на Обединетите нации во период од 2017-та до 2021-ва година.

“Словенечката влада ќе даде ‘адекватна поддршка’ за кандидатурата на Тирк“, соопшти тамошната прес служба.

Тирк од 1992-ра до 2000-тата година беше прв словенечки амбасадор во ОН.

Тирк е избран за претседател на Словенија како непартиски кандидат во 2007-ма година, а на изборите во 2012-тата во вториот круг изгуби од актуелниот претседател Борут Пахор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести