сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Словенија треба да врати 2,17 милиони евра од субвенциите за земјоделие

По барање на Европската комисија, 11 земји членки на Европската унија треба да вратат вкупно 255 милиони евра поради неправилности, односно недоволна контрола во системот на исплата на субвенции во земјоделството.

zemjodelie

Поврзани вести

Словенија во касата на ЕУ треба да врати 2,17 милиони евра поради неправилности утврдени при исплатата на субвенции во периодот меѓу 2007 и 2009 година,
По барање на Европската комисија, 11 земји членки на Европската унија треба да вратат вкупно 255 милиони евра поради неправилности, односно недоволна контрола во системот на исплата на субвенции во земјоделството.

Словенечките земјоделци нема да ги враќаат веќе исплатените износи, туку разликата ќе се плаќа од државнит буџет.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести