недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Словенија закрепнува од ледената катастрофа

Се стабилизира состојбата во земјата

ledeno nevreme

Поврзани вести

Во Словенија по десет дена полека се стабилизира состојбата која што се случи како последица од зимското невреме кое што со себе донесе голема количина на мраз и снег, а припадниците на електрослужбата во текот на ноќта успеале на далековод да го спојат градот Постојна, кој најдолго време бил без елетрична енергија и греење.

По неколкудневна пауза поради невремето се отворени и повеќе училишта, а се прават проценки на штетите. Само на електродистрибутивниот систем му се препишува штета од 40 милиони евра, а поправката на мрежата би требало да трае до мај.

Словенечката премиерка, Аленка Братушек, одржа состанок со челниците на сите службеници за санација на невремето, а парламентот за последници ќе одржи и вонредно заседание, најавил претседателот на парламентот, Јанко Вебер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести