четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Сложена и деликатна безбедносната ситуација во БиХ

Демонстрациите покажаа дека ситуацијата во БиХ е сложена

bosna zname

Поврзани вести

Безбедносната ситуација во Босна и Херцеговина е „многу сложена и деликатна“, заклучи Советот на министри на основа на анализа на настаните во текот на демонстрациите во повеќе градови од Федерацијата, кога беше опожарена зграда на Претседателството во БиХ, каде што е и седиштетот на федералната влада.

Мирните протести на граѓаните започнаа на почетокот на февруари во повеќе градови.

Во заклучокот на Советот на министри се констатира дека безбедносната ситуација во БиХ е сложена и дека тоа бара максимален ангажман на сите релевантни фактори- политички и институционални на сите нивоа на власта.

Побарано е преку силна соработка и социјална чувствителност, како и отворен дијалог со пошироката заедница да работи на надминување на насобраните проблеми.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести