сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 19

Случаи на вирусот зика регистрирани во Чешка и Јапонија

zika

Последни вести

Првите два случаи на заразување со вирусот Зика се регистрирани во Чепка, соопшти чешкото Министерство за здравство, пренесува БТА.

Станува збор за туристи кои се вратиле од Карибите. Првиот случај е маж кој бил во Мартиника, а вториот е жена која била во Доминиканската Република.

Двајцата заразени се вратиле во Чешка пред две недели и со оглед на тоа дека симптомите не се тешки тие се лекуваат во домашни услови.

Истовремено, како што пренесува Тасс, во Јапонија е регистриран првиот случај на заразување со вирусот Зика, при што инфицирано е младо момче кое патувало во Бразил.

Најчитани вести