понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Случај Дениса: Грчките власти го одобрија транспортот на телото

Denisa-552x330

Последни вести

Судијата од судот во Родос го потпишал решението со кое се дозволува телото за кое се тврди дека е на Дениса Марковска да биде пренесено во Скопје. Се очекува телото да пристигне викендов.

Согласно грчките закони, за да може да се изнесат посмртните останки надвор од Грција потребна е дозвола од надлежен суд.

По пристигнувањето на телото, на барање на родителите ќе следува нова ДНК-а анализа и реобдукција на телото откако министерството за здравство  му даде вакви овластување на институтот за судска медицина.

Обдукцијата во Грција потврди дека телото, кое беше најдено кај Родос, е на Дениса, но семејството се сомнева во резултатите и побара нова анализа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести