вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Случај „Пошта“: Две години затвор за Фазлиу

postasudenje

Поврзани вести

Судот донесе пресуда според која одговорноста за пожарот во скопската пошта ја наоѓа кај Фазлиу. Обвинителот на завршното рочите побара судот да го прогласи Фазлиу за виновен…

Со две години затвор е казнет шефот на кабинетот на директорот на Македонски пошти, Арменд Фазлиу во случајот „Пошта“.

Судот  денеска донесе пресуда според која одговорен за пожарот во скопската пошта е  Фазлиу. Обвинителот на завршното рочите побара судот да го прогласи Фазлиу за виновен, поради извештајот од вештачењето кое покажува дека причина за пожарот е човечки фактор.

Одбраната пак тврдеше дека пожарот настанал откако се запалила неисправна електрична инсталација. Директорот на Пошти Рафиз Алити кој е вујко на обвинетиот се откажа од кривичниот прогон.

 

Штетата од 100 илјади евра ќе ја надомести осигурителната компанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести