четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Служба за загинатите борци во Првата светска војна на Британските воени гробишта

britttt

Последни вести

На Британските воени гробишта во Скопје денеска ќе се одржи служба за сеќавање на загинатите борци во Првата светска војна во организација на Британската амбасада во Македонија.

– Оваа служба е со цел да се потсетиме на сите оние од различни националности, воени лица или цивили, кои го изгубиле својот живот во војна или конфликт или за каузата за мир, стои во соопштението од Британската амбасада во Скопје.

На службата ќе присуствува британскиот амбасадор Чарлс Гарет, британскиот воен аташе потполковник Ричард Пари, како и претставници на дипломатската заедница во Македонија.

Венци и свежо цвеќе ќе положат и претставници на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести