сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Службеничка во кочанската пошта ги трошела парите на граѓаните

Пријава за службеничка која крадела од граѓаните во поштата во Кочани.

milionidenari

Поврзани вести

По скандалот со грабежите со поштата во скопско Катланово, каде вработената крадела, разоткриена е уште една службеничка која крадела од граѓаните и го оштетила претпријатието.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, 45-годишната В.Ј.  како вработена во „Македонска Пошта“ Скопје-Подружница Кочани во текот на минатата година ја злоупотребила должноста и крадела од парите на граѓаните.

Таа за себе си присвојувала од парите  уплатени од физички лица по основ на платени фактури за електрична енергија и вода. Некои сметки ги сторнирала, а некои воопшто не ги евидентирала.

Исто така, од трансакциони сметки на девет лица со налози за исплата на готовина подигала парични средства и ги користела за себе, а потоа со уплатница повторно им ги плаќала на сметките.

На овој начин, В.Ј. неовластено се послужила со 1,8 милион денари, противправно за себе присвоила 39.304 денари, а го оштетила друштвото за 27.429 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести