среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

СМС пораките за поведението на учениците омилени кај родителите

sms-520x292

Поврзани вести

Расте  интересот на родителите за добивање СМС со информации за тековните активности, оценки и поведение на нивните деца, посочи министрот за оразование и наука, Спиро Ристовски.
За четири месеци, откако оваа услуга е достапна, бројот на корисници е зголемен за 48 отсто. Споредбено со почетокот на реализација на проектот „Иноформиран родител“, кога согласност за добивање на ваква СМС услуга дале околу 143 илјади родители, само оваа недела испратени се околу 212 илјади  пораки.
„Родителите и старателите го практикуваат овој начин на информирање за состојбата на нивните деца во училиште и повеќе не се чекаат само родителски средби. Се интензивираат и средбите на родителите со класните раководители. Целта на понуденат можност е постигната и во интерес на родителите, бесплатната СМС услуга и понатаму ќе биде достапна за секој активен и потенцијален корисник“, посочи министерот Ристовски.
Од ноември минатата година, податоците од електронскиот дневник кои ги содржат промените во дневникот и информации за оценките, активностите и поведенијата на децата, еднаш неделно, преку СМС пораки им се доставувуваат родителите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести