среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Снег на планините и во Полог

sneeeeg

Последни вести

Снежни врнежи утрово има и во Полог.

Негативни температури утринава се измерени во Маврово -2 и Крушево -1. На останатите места измерени се температури над 0. Во Тетово, Крива Паланка и Лазарополе 0, во Берово 2, во Прилеп, Претор, Дебар три степени, во Скопје, Охрид, Битола, Кавадарци, Виница и Куманово четири, во Струмица и Дојран 5 и во Штип, Демир Капија и Гевгелија се измерени шест степени целзиусови.

Најмногу дожд -16 литри се наврнати во Пожаране, 13 Охрид, 11 Тетово, 9 Маврово, 8 Дебар, 7 Крушево, 6 Скопје, Куманово и Лазарополе, 5 Претор и Ѓуриште, 4 Битола, Виница  и Тополчани, 3 Прилеп и Берово, 2 Демир Капија, Штип, Гевгелија и Кавадарци и 1 Струмица и Пожар.

Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, на планините снег. Ќе дува умерен до засилен ветер најпрво југоисточен, а попладне северозападен ветер. Пообилни врнежи ќе има кон крајот на денот и ноќта кон петок и локално се очекува да наврнат над 25л/м2, на повисоките и на некои пониски места врнежите од дожд ќе поминат во снег, особено во северните и западните делови од земја. На планините се очекува зголемување на снежната покривка за повеќе од 20 см.

Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10 степени.

Најчитани вести