петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Снег на Попова Шапка, Стража и Маврово

sneg

Последни вести

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно, по влажни  коловози.

Врнежи од снег со среден интензитет се бележат на Попова Шапка, Стража и Маврово, наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на нашите дежурни екипи. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крушево, Буково, Ѓавато и Пресека, но во моментов снегот не се задржува на коловозот.

На патниот правец Лакавица-Неготино на 7 километри над село Лесковица има пропаѓање на патот во должина од 200м.  на кој е извршена санација. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. На овој дел сообраќајот се одвива успорено.

На патен правец Страцин – К.Паланка поради свлечиште зафатена е третата лента од коловозот во должина од 150м. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација и се работи на расчистување.

Сообраќајот се одвива непречено.

 Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица –  Делчево, Виница – Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово и Катланово-Велес.

 На учесниците во сообраќајот им препорачуваме внимателно управување со возилата,почитување на поставената сообраќајна сигнализација, како и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

 

 

 

Најчитани вести