петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Снег во Хрватска

sneg

Последни вести

Снег денеска падна во Горски Котор, Лика, на планината Биоково и во Имотска краина, па дури на островот Брач, објавија хрватските медиуми, додавајќи дека временските услови ги изненадиле жителите, кои веќе се подготвувале за пролет.

На Биоково височината на снежната покривка достигнала околу 10 сантиметри, а температурата се спуштила на минус 10 степени Целзиусови, пренесува МИА.

Снег со височина до десетина сантиметри утрово падна и на подрачјето на општина Загвозд во Далматинско загорје, каде се задржал и во претпладневните часови.

Најчитани вести