ТОП,Македонија

Снег во Крушево, Маврово и Лазарополе

Снег во Крушево, Маврово и Лазарополе

Во изминатите 24 часа врнежи од дожд и снег се забележани во Прилеп, Дебар, Тополчани, Крушево,  Претор,  Пожаране,  Битола, Охрид, Маврово и Лазарополе. Снежна покривка е формирана во Крушево од осум сантиметри, Маврово 9 и Лазарополе 11 сантиметри.

Времето денеска ќе биде променливо облачно, студено и ветровито со силен северен ветер кој повремено на планините ќе биде со брзина околу 100 км/час. Локално ќе провејува слаб снег. Температурата ќе достигне од -2 до 6 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно и ветровито, повремено со силен северен ветери со услови за провејување на слаб снег. Температура ќе достигне до околу 3 степени.

Утрово температурата се движеше од -9 во Лазарополе, -7 Маврово, -6 Претор, -5 Крушево и Прилеп, -4 Битола и Охрид, -3 Дебар, -2 Тополчани, Крива Паланка, Ѓуриште, Берово и Пожаране, -1 Скопје Петровец, Тетово и Демир Капија, 0 Куманово, Штип, Виница и Струмица, 2 Скопје Зајчев Рид, 4 Дојран, до 6 степени во Гевгелија.

И утре времето ќе биде променливо облачно, студено и ветровито со провејување слаб снег и ќе дува силен северен ветер. Дневната температура на повеќе места ќе се задржи негативна. Од петок следува постепено разведрување и значително спуштање на утринските температури. За време на викендот времето ќе биде сончево, а за Новогодишната ноќ ведро и многу студено со температури под -10 степени.