Македонија

Снег во Маврово и Попова Шапка

Снег во Маврово и Попова Шапка

Од АМСМ соопштуваат дека сообраќајот на сите државни патишта низ земјава се одвива непречено по влажни коловози, а снег врне во Маврово и Попова Шапка.

Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово и Ресен – Буково каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.