петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Снегот предизвика хаос во Србија: Завеани два воза со сто патници

Сто патниците се заробени во два воза поради снежните наноси во Србија.

srbija

Поврзани вести

Интензивното снежно невреме предзвика сообраќаен хаос во Србија. Вчера на автопатот во Зренањин речиси десетина часа беа заробени  околу 200 патници, а беа спасени со воени тенкови и хиликоптери.

Во раните утрински часови, поради високи снежни наноси и силен ветар два меѓународни воза се завеани на железничката линија Змај-Врбас.

Началникот на секторот за вонредни состојби Предраг Мариќ за Б92 изјавил дека започнала евакуацијата на патниците од возовите.

Железничкиот сообраќај на магистралата Белград – Нови Сад – Суботица, меѓу Змаево и Врбас во моментов е во прекин. На пругата стојат два воза и тоа, од полноќ, возот кој синоќа тргнал од Белград за Будимпешта и возот кој утрово, околу четири  часот тргнал од Будимпешта кон Белград.

„Патишта на Србија“ инфомира дека поради невремето и снежните наноси кои на места достигнуваат и до 3,5 метри, затворени за сообраќај се преминот „Хоргош“ и патниот правец Суботица-Нови Сад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести