петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВИДЕО: Снежна бурa вo САД остави над 1 милион луѓе без струја

Меторолозите прогнозираат дека обилните снежни врнежи долж источното крајбрежје на САД ќе траат до понеделник

sneg-sad

Последни вести

Повеќе од 1 милион лица останале без електрична енергија, поради обилни снежни врнежи проследени со ветрови, кои го зафатиле североисточниот дел на САД, поточно од сојузната држава Канзас па до Масачусетс, јавува германската новинска агенција ДПА, пренесува Нетпрес.

Околу половината од оние што останале без струја се од сојзуната држава Пенсилванија.

Во невремето наврнале над 30 сантиметри снег, што предизвикало прекин во сообраќајот на многу локации, а одложени биле и преку 3.000 летови на авиони.

Во некои делови биле затворени училиштата и други институции, а во Канзас и Њујорк, како и во неколку други сојзуни, држави била прогласена вонредна состојба.

Меторолозите прогнозираат дека обилните снежни врнежи долж источното крајбрежје на САД ќе траат до понеделник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести