Македонија

Снежна покривка во Маврово, Крушево, Пожаране и Лазарополе

Снежна покривка во Маврово, Крушево, Пожаране и Лазарополе

Снежна покривка од 10 сантиметри има во Маврово, во Крушево 4, Пожаране 3 и Лазарополе 2 сантиметри.

Најниска температура во седум часот е измерена во Маврово, Лазарополе и Берово со минус 3 степени, Пожаране -2, Струмица, Скопје, Крива Паланка, Дебар, Демир Капија, Крушево -1…, Најтопло со 4 степени е во Дојран и Охрид.

Утрово времето е умерно облачно во северните делови од земјата. Магла има во Демир Капија и во делови од скопската котлина. Дува слаб до умерен променлив ветер.

Претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне променливо облачно со повремен дожд, особено во јужните и западните делови од земјата. Ќе дува претпладне слаб, а попладне умерен ветер претежно од јужен правец.